fbpx

Leczenie depresji

leczenie depresji

Depresja

Depresja – to słowo doskonale wszystkim znane. Opisujemy nim odczuwane przygnębienie czy złe samopoczucie. Jednak czy depresja to zwykły smutek? Zdecydowanie nie. Na depresję nie pomoże spotkanie z przyjaciółmi, zajęcia fitness, próby motywacji przez najbliższych, czy nawet najlepsza czekolada. To poważna choroba, którą trzeba leczyć.

Depresja staje się coraz poważniejszym problemem. Szacuje się, że w Polsce choruje ponad 1 milion osób. Dane pokazują, że na tą przypadłość cierpi 2 razy więcej kobiet. Jednak fakt, że mężczyźni rzadziej szukają pomocy, może wpływać na niedoszacowanie ilości zachorowań w tej grupie. Mężczyźni dużo częściej podejmują próby samobójcze, aż w 80% samobójstwa są popełniane właśnie przez nich.

Objawy depresji

Depresja może zaczynać się powoli oraz dawać objawy, które początkowo nie kojarzą się z poważną chorobą. Pojawiające się bóle głowy, kłopoty ze snem czy zmęczenie kojarzy się z przepracowaniem czy stresem dnia codziennego. Dopiero z czasem pojawiają się coraz bardziej charakterystyczne objawy. Jednak nie zawsze przebieg jest tak podstępny, niekiedy depresja pojawia się silnie, nagle, a diagnoza nie pozostawia wątpliwości.

U wielu cierpiących na epizod depresyjny pojawia się lęk, występuje on u aż 70% osób zmagających się z chorobą. Najczęściej występuje tzw. lęk uogólniony, jest to przewlekłe napięcie, o niezbyt dużym nasileniu. Lęk towarzyszący depresji najczęściej nie ma racjonalnego uzasadnienia, nie wiąże się z sytuacją życiową, występuje bez względu na okoliczności.

Epizod depresyjny może przybrać łagodną, umiarkowaną lub ciężką postać. Każda z nich charakteryzuje się obniżonym nastrojem, utratą przyjemności, zmniejszoną aktywnością, wzmożoną męczliwością.

O depresji mówimy, gdy objawy utrzymują się powyżej dwóch tygodni i prowadzą do dezorganizacji życia codziennego. Nie zawsze jednak rozpoznanie jest łatwe. Zdarza się, że zaburzenia nastroju maskowane są przez nasilone skargi na dolegliwości fizyczne, nadużywanie substancji psychoaktywnych, nasilenie wcześniej występujących fobii czy natręctw.

Przyczyny depresji

Najczęstszymi przyczynami depresji są:

  • biologiczne (endogenne): w tej grupie mówimy o przyczynach wrodzonych, bywa również, że dziedzicznych;
  • psychologiczne (reaktywne): związane są z trudnymi wydarzeniami tj. utrata bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy, życie w stresie;
  • somatyczne: związane z chorobami, które mogą powodować stres, ale głównie zaburzające równowagę w naszym mózgu.

Najbardziej narażani na zachorowanie są:

  • kobiety w okresie okołoporodowym (depresja poporodowa, baby blues),
  • adolescenci,
  • osoby starsze,
  • osoby, który przeszły w życiu epizod depresyjny,
  • osoby doświadczające przewlekłego stresu.

Nieleczona depresja może ulec nasileniu. Mimo, że zdarzają się przypadki, że depresja mija sama, po drodze może zdewastować życie, czy doprowadzić do samobójstwa. Nie zwlekajmy zatem. Przedłużające się życie bez chęci do podejmowania codziennych wyzwań, z poczuciem przytłoczenia, lęku, osamotnienia jest szalenie trudne. Dzięki otrzymanej pomocy osoba chorująca może poczuć ulgę, poprawę komfortu życia, a z biegiem czasu powrócić do wcześniejszych aktywności.

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich choruje na depresję skorzystaj z pomocy specjalisty. Leczenie depresji Szczecin.

W naszym centrum w Szczecinie zajmujemy się leczeniem depresji. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu:

Przewiń na górę
Call Now Button