fbpx

Terapia rodzinna

rodzina

Terapia rodzinna - psycholog rodzinny

Rodzina to podstawa naszego społeczeństwa, z niej się wywodzimy, w niej uczymy się najważniejszych zasad, zwyczajów, sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. To z rodziny wynosimy przekonania na temat ról społecznych, zasad funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi. To rodzina uczy nas ról kobiety i mężczyzny, męża i żony, ojca i matki. Rodzina przekazuje nam obraz świata i siebie w tym świecie. Stąd trudno przecenić jej wartość. Rodzice do końca życia są dla nas punktami odniesienia. Czasami pozytywnymi – „chciałbym być taki jak mój ojciec” – lub negatywnymi – „zrobię wszystko by być inny od mojego ojca”.

Tak, czy siak, to do nich najczęściej odnosimy się w momentach zwątpienia jak powinniśmy postąpić. W dzieciństwie tworzymy sobie ich wewnętrzne obrazy i pozostajemy z nimi w dialogu już zawsze. Realnych rodziców nie jesteśmy w stanie zmienić, możemy co najwyżej się od nich odciąć. Nad obrazami wewnętrznymi możemy pracować, modyfikować je i w końcu (np. w procesie psychoterapeutycznym) stać się dla siebie takimi rodzicami jakich zawsze pragnęliśmy.

Jak wygląda terapia rodzinna?

Terapia rodzinna pozwala na wspólną pracę rodziców z dziećmi, poprawę wzajemnego zrozumienia swoich uczuć, postępowania, sposobu rozumienia poszczególnych sytuacji rodzinnych. Daje niepowtarzalną okazję do usłyszenia i zrozumienia siebie nawzajem. Pomaga w tym terapeuta lub terapeuci prowadzący spotkanie. W trakcie sesji terapeutycznej psycholog rodzinny dba o to, aby każdy członek rodziny miał dla siebie przestrzeń i aby wszyscy mieli równoprawną możliwość wypowiedzenia się na dany temat. Opinie wszystkich członków rodziny są tak samo ważne.

Terapia rodzinna jest wskazana szczególnie wtedy, gdy w rodzinie:

  • występują konflikty i trudności w porozumieniu,
  • ma miejsce kryzys pomiędzy członkami rodziny lub kryzys życiowy,
  • ktoś poważnie choruje i wpływa to na funkcjonowanie rodziny,
  • miała miejsce utrata – śmierć kogoś bliskiego, odejście jednego z rodziców, wyprowadzenie się z domu dziecka,
  • istotne zmiany życiowe tj. przeprowadzenie się do innego miasta, zmiana statusu materialnego rodziny, zmiana środowiska,
  • ktoś przejawia problemy emocjonalne – myśli lub próby samobójcze, samookaleczenia, anoreksja, wybuchowość i jakiekolwiek przejawy agresji kierowanej na zewnątrz lub do siebie,
  • dziecko lub rodzic przejawia wycofanie z życia rodziny.

Terapia rodzinna - Szczecin

Dobrze, gdy potrafimy sami poradzić sobie z problemami. Niestety często jest tak, że nawet posiadając wiedzę i tzw. dobre wychowanie, stykamy się z sytuacjami, które nas przerastają. Wtedy warto sięgnąć po pomoc specjalisty, kogoś z zewnątrz, kto dzięki brakowi zaangażowania emocjonalnego w życie rodziny, będzie potrafił zobaczyć więcej i pomóc zrozumieć istotę problemu. Psycholog rodzinny może pomóc uświadomić członkom rodziny, że każda sytuacja jest inna i oznacza coś innego dla każdego z nich.

Jesteśmy różni – nawet w tej samej rodzinie przeżywamy odmiennie, mamy swoje wyjątkowe i niepowtarzalne systemy wartości, pragnienia i obawy. Warto zadbać o to aby się poznać i zrozumieć, dzięki temu będziemy w stanie lepiej o siebie wzajemnie zadbać i poradzić sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Będziemy w stanie przyjąć i pogodzić się z nieuniknionymi zmianami wynikającymi z życia rodziny. Zmieniamy się gdy dorastamy, chorujemy, zakochujemy się, żyjemy.

Istotna zmiana w życiu jednej osoby zmienia całą rodzinę.
Dlaczego?
Bo jesteśmy rodziną.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu

Przewiń na górę
Call Now Button