Psychoterapia dla par i małżeństw jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy przeżywają kryzys w związku lub pragną poprawić sposób funkcjonowania w relacji. Pacjentem w terapii pary jest właśnie PARA. Wynika z tego to, że terapeuta, prowadzący sesje, nie ustawia się po żadnej ze stron. Czasami jest to problemową kwestią, ponieważ nierzadko osoby przychodzące na terapię, mają na celu „naprawienie” tej drugiej strony.
Kiedy warto pójść na terapię dla par?
Terapia par jest kierowana do osób pozostających w związku i przeżywających trudne chwile. Źródła kryzysu w związku bywają bardzo różne:
- problemy w komunikacji,
- marazm i brak wzajemnego zainteresowania,
- brak poczucia szczęścia i sensu dalszego współistnienia,
- poczucie niedopasowania na różnych poziomach,
- zdrada, czy też samo o nią podejrzenie,
- monotonne i niesatysfakcjonujące życie seksualne, bądź jego brak,
- narodziny dziecka, utrata bliskiego członka rodziny i wiele innych.
W pracy z parą opieramy się o rozumienie psychodynamiczne – zakładające istnienie nieświadomości i biorące pod uwagę rożne konflikty wewnętrzne, często rozgrywające się w relacji z najbliższą osobą. Staramy się rozpoznać istotę problemów, które dla każdego związku są odmienne. Podstawą naszego rozumienia jest indywidualizacja każdego człowieka i każdej relacji. Każda terapia jest inna.
Terapia dla par - Szczecin
Warunkiem niezbędnym skuteczności i sensowności terapii w ogóle jest gotowość obu stron do zmiany i pracy nad sobą. Czasami trudno jest wyzwolić się od takiej pokusy, gdy czujemy się zranieni, oszukani czy wykorzystani. Często widzimy wtedy odpowiedzialność za taki stan rzeczy wyłącznie po jednej stronie – oczywiście nie swojej. Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest właśnie przyjęcie założenia, że za wszystko co dzieje się w relacji odpowiadają zawsze obie strony. Pamiętajmy, że ludzie traktują nas tak, jak im na to pozwalamy. Oczywiście nie zawsze ten podział odpowiedzialności jest równy, ale nigdy nie jest to 100% do 0%.
Jak wygląda terapia małżeńska?
Terapeuta uważnie słucha obu stron i stara się jednocześnie wychwycić mechanizmy działające w sposób wyjątkowy i znamienny dla każdej pary. Nazwa je i pokazuje uczestnikom sesji tak, aby mogli nauczyć się je rozpoznawać i ewentualnie je zmodyfikować lub też unikać w przyszłości ich destrukcyjnego wpływu na relację. Zadanie nie jest proste dla żadnej ze stron.
Ważnym zadaniem w terapii pary jest również odnalezienie źródła konfliktów, bądź zdystansowania się w związku. Czasami powody są realne i wynikają z historii związku, czasami jednak wynikają powodów ukrytych głębiej w umyśle i wyniesionych z domu rodzinnego bądź poprzednich związków. Tworzą się oczekiwania, pragnienia, lęki i przekonania, które bywają rzutowane na obecnego partnera. Czasami istotnie wypacza to obraz zarówno partnera jaki i związku, wpływa na interpretację zachowań partnera – tego, że coś robi albo nie. Zdarza się, że wypacza to również obraz siebie i oczekiwania wobec siebie w związku. Istotne jest rozpoznanie tych schematów i skonfrontowanie ich z rzeczywistością.
Terapia dla par i małżeństw w Szczecinie
Bywa, że istotnym obszarem pracy jest komunikacja w związku. Nie zawsze chodzi tu o jakieś deficyty w kompetencjach porozumiewania się. Często po prostu przestajemy ze sobą rozmawiać. Od dzieciństwa jesteśmy karmieni wizją związku idealnego, w którym jesteśmy jak dwie połówki jabłka, czy też innego owocu czy warzywa. Mamy więc rozumieć się bez słów – czyli nie rozmawiać. Mamy czytać w sobie jak w otwartych księgach i z wyrazu twarzy „wiedzieć” co przeżywamy, na co mamy ochotę, a na co nie.
Często w naszych umysłach tworzy się tak wyidealizowany obraz relacji i partnera, że żywy – normalny człowiek nie ma szans sprostać tym wymaganiom. Kwestią czasu jest popełnienie błędu w „czytaniu”, za tym idzie rozczarowanie i frustracja. Czasami rodzi się przekonanie o wrogości i złośliwości partnera – przecież wie, bo widzi – czyli wie, a nie robi tego co trzeba. Okres narzeczeństwa jest taki piękny, bo wtedy jeszcze nie wiemy – uczymy się siebie. Potem zapominamy, że człowiek zmienia się nieustannie. Ciągle przeżywamy coś nowego, czegoś doświadczamy, zmieniają nam się upodobania i gusty, zmienia się porządek wartości itd. Po kilku latach rzeczywiście możemy wiedzieć niewiele na temat człowieka, z którym spędzamy życie – powodem jest właśnie brak aktualizacji danych na jego temat – czyli warto rozmawiać 🙂
Jaki jest cel terapii dla par?
Terapeuta może początkowo pełnić funkcję tłumacza. Dobrze jest, gdy para ponownie się sobą zainteresuje, nauczy się rozmawiać i słyszeć siebie nawzajem. Bywa, że wtedy pomoc terapeuty jest już nie potrzebna – przecież ten związek już swoje przeżył i już z niejednej trudnej sytuacji wyszedł bez ingerencji z zewnątrz. Celem terapii dla par nie jest rozwiązanie wszystkich problemów w związku.
Należy też pamiętać, że celem terapii pary nie jest utrzymanie związku za wszelką cenę. Zdarza się, że dobra terapia kończy się rozstaniem, gdy obie strony dojdą do takiego wniosku i godzą się na takie rozwiązanie. Wtedy rozstanie odbywa się w sposób „cywilizowany” i bez dalszych zranień. Warto o to zadbać, jeżeli dalsze wspólne życie z jakichś powodów jest nie do przyjęcia.
Podjęcie terapii małżeńskiej jest wymagającym zadaniem, ponieważ gotowością muszą wykazać się obie strony relacji. Nie warto też zwlekać z podjęciem terapii. Badania nad stresem wykazały, że najbardziej niszczycielskim jego aspektem jest przewlekłość. W kryzysach partnerskich jest podobnie.