Kiedy na świecie pojawia się dziecko rozpoczyna się czas pełen emocji, nowych doświadczeń, ale też wielu wątpliwości. Rodzice poznają swoje dziecko, a także uczą się siebie w nowej roli. Mnożą się pytania dotyczące etapów rozwoju, norm. Opiekunowie szukają informacji w książkach oraz w Internecie, rozmawiają z innymi rodzicami, pytają na portalach społecznościowych.
Wiele z niepokojów mija samoistnie, lecz bywają też sytuacje kiedy trudności wydają się narastać, rodzice obserwują wtedy, że dziecko komunikuje swoją trudność przez objaw np. wycofanie, problemy z jedzeniem, tiki, a także wiele innych. Takie trudności mogą pojawić się w różnych momentach rozwoju. Mimo, że dziecko staje się coraz starsze często nie umie nazwać tego, co się w nim dzieje.
Psycholog dziecięcy - psychoterapia Szczecin
Wszelkie wątpliwości warto omówić z psychologiem dla dzieci lub psychoterapeutą. Takie spotkanie w gabinecie pozwala rozwiać wątpliwości i poczuć ulgę, a czasem podjąć dalszą pracę, jednak już bez poczucia, że jest się w gąszczu, często sprzecznych informacji. Samo nazwanie problemu i wyznaczenie dalszych kroków, daje poczucie bycia wysłuchanym, zrozumianym oraz nadzieję na poprawę sytuacji.
Zdarza się, że rodzice obawiają się pierwszej wizyty u psychologa. Jest im trudno mówić o swoich lękach i wątpliwościach, czują również strach przed stygmatyzacją dziecka, obawiają się diagnozy, a także czują niepokój, że zostaną ocenieni jako opiekunowie. Te wszystkie wątpliwości są zrozumiałe. Jednak warto wiedzieć, że wizyta zawsze odbywa się w bezpiecznych, intymnych warunkach, z poszanowaniem tajemnicy.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?
Pierwsze spotkania mają charakter konsultacyjny. Podczas nich specjalista zbiera wywiad diagnostyczny, słucha i zadaje pytania, by dzięki zebranym informacjom zaoferować najbardziej adekwatną i skuteczną pomoc. Sesje konsultacyjne kończą się wspólną dyskusją dotyczącą problemu, psycholog mówi o swoim rozumieniu prezentowanych trudności, odpowiada na pytania rodziców, oraz wspólnie podejmuje się decyzję o dalszych krokach.
Zdarza się, że psychoterapeuta/psycholog dla młodzieży proponuje podjęcie terapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej. Wybór podyktowany jest rozumieniem problemu oraz dobraniem formy pracy do pojawiających się trudności. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii ustalane są zasady pracy oraz cele terapeutyczne. Psycholog pracujący z dzieckiem, co jakiś czas, zgodny z wcześniejszymi ustaleniami, spotyka się z rodzicami w celu omówienia sytuacji.
Proces terapeutyczny poprzedzony jest 2-3 konsultacjami, podczas których prowadzony jest wywiad diagnostyczny z rodzicami/opiekunami oraz następuje spotkanie z dzieckiem/adolescentem. Pozwala to na poznanie natury problemu oraz dobór optymalnej formy pomocy. Po fazie wstępnej rozpoczyna się terapia, która odbywa się systematycznie 1-2 razy w tygodniu, w zależności od diagnozy oraz zgłaszanych potrzeb.
Terapia dla dzieci i młodzieży - Szczecin
Gdy objawy z jakimi zgłasza się dziecko/ nastolatek są nasilone zaleca się konsultację psychiatryczną. W takich sytuacjach łączy się oddziaływania psychologiczne z przyjmowaniem leków. Terapia zawsze dostosowana jest do wieku dziecka. Już z najmłodszymi dziećmi (0-3) można udać się na konsultację psychologiczną. W takiej sytuacji oddziaływania nakierowane są na pracę z diadą rodzic-dziecko.
Trudności mogą pojawiać się w każdym wieku, niekiedy ich nasilenie nie pozwala na poradzenie sobie bez pomocy z zewnątrz. Objawy, które sygnalizują, że dzieje się coś niepokojącego to, między innymi:
- nasilony lęk,
- apatia,
- trudności ze snem,
- problemy z jedzeniem,
- zachowania autoagresywne,
- trudności w relacjach rówieśniczych.
W naszym zespole znajdą Państwo specjalistów pracujących z każdą grupą wiekową.