fbpx

Neurologopeda

neurologopedia Szczecin

Neurologopedia

50 minut

120 zł

Kim jest neurologopeda?

Neurologopeda, to logopeda specjalista, który diagnozuje oraz prowadzi terapię zaburzeń mowy i komunikacji, powstałych na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, np. po urazach głowy, wypadkach, udarach, operacjach, a także w chorobach neurodegeneracyjnych.

Neurologopeda zajmuje się również dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy, a także pacjentami w każdym wieku, u których występują zaburzenia przełykania.

Kiedy skorzystać z pomocy neurologopedy?

Z wizytą u neurologopedy nie należy zwlekać. Skonsultuj się z neurologopedą, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, na przykład:

  • dziecko nadmiernie się ślini, nie domyka buzi, oddycha przez usta;
  • dziecko ma problem z jedzeniem, słabo ssie, krztusi się przy przełykaniu;
  • u dziecka stwierdzono zaburzenia ze spektrum autyzmu lub inne zaburzenia neurologiczne;
  • dwuletnie lub starsze dziecko nie mówi lub wymawia tylko pojedyncze wyrazy;
  • osoba, która doznała uszkodzenia mózgu, np. po udarze, w czasie wypadku lub operacji, przestała mówić lub niepoprawnie używa wyrazów, zacina się, ma problem z pisaniem, czytaniem, liczeniem, rozumieniem, nazywaniem, zapomina słów, niepoprawnie buduje zdania, jest zdezorientowana, nie pamięta znaczenia prostych wyrazów, podstawowych informacji o otaczającej ją rzeczywistości, a także krztusi się przy przełykaniu lub nadmiernie się ślini;
  • u osoby starszej zdiagnozowano chorobę neurodegeneracyjną, np. Alzheimera, Parkinsona;
  • dziecko nie wymawia, niepoprawnie wymawia lub zamienia głoski, np. „j” albo „l” zamiast „r”; „s” zamiast „sz”; „cz” zamiast „c” itp.;
  • w czasie artykulacji język wsuwa się między zęby i dziecko sepleni.

Jak wygląda spotkanie z neurologopedą?

Pacjenci neurologiczni to często osoby leżące. Spotkanie z neurologopedą odbywa się wówczas przy łóżku pacjenta lub u niego w domu. Pacjenci, którzy są w stanie samodzielnie się poruszać, zapraszani są do gabinetu. Ważne, aby rozpocząć terapię jak najwcześniej po zabiegu czy odzyskaniu przez pacjenta świadomości, gdyż wtedy proces rehabilitacji mowy jest najbardziej dynamiczny i najwięcej można osiągnąć.

Neurologopeda zapoznaje się z dokumentacją medyczną, przeprowadza wywiad z pacjentem lub uzyskuje potrzebne informacje od jego rodziny.

W przypadku dziecka terapeuta pyta o przebieg ciąży i porodu, sposób karmienia, rozwój mowy, ruchu, przebyte choroby. Przy ocenie motoryki małej pomocna będzie ulubiona maskotka dziecka. Natomiast przy trudnościach z jedzeniem należy mieć z sobą łyżeczkę i ulubioną potrawę dziecka, aby terapeuta przyjrzał się procesowi jedzenia i określił przyczynę nieprawidłowości.

Przebieg spotkania uzależniony jest od wieku, możliwości oraz stanu zdrowia pacjenta i w każdym przypadku wygląda nieco inaczej, ponieważ metody i techniki pracy muszą uwzględniać potrzeby każdego pacjenta indywidualnie. W pracy bardzo ważne jest dla mnie nawiązanie dobrego, opartego na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa kontaktu z pacjentem.

Neurologopeda Szczecin - oferta

  • Konsultacje i leczenie prowadzone przez neurologopedę.
  • Zajęcia indywidualne i grupowe z dziećmi z zaburzeniami artykulacji i opóźnionym rozwojem mowy.
  • Terapia indywidualne z osobami, które częściowo lub całkowicie utraciły zdolność komunikacji i zmagają się ze skutkami afazji, dyzartrii oraz dysfagią (czyli zaburzeniami przełykania) na skutek urazów neurologicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych.
Przewiń na górę
Call Now Button